وبدا- آرشیو اخبار وب دا
آنفلوآنزا حتی قبل از شروع علائم در بیمار، قابل انتقال به اطرافیان است

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/9/2 | 

آنفلوآنزا حتی قبل از شروع علائم در بیمار، قابل انتقال به اطرافیان است


افراد مبتلا به بیماری آنفلوآنزا می‌توانند از یک روز قبل از شروع علائم تا ۵ الی ۷ روز بعد از آن، سایر افراد را آلوده کنند و کودکان به مدت طولانی‌تری می‌توانند ویروس را منتشر کنند.


پایگاه خبری وبدا-زنجان، مهم‌ترین راه‌های انتقال بیماری آنفلوآنزا، ترشحات تنفسی فرد بیمار و تماس با سطوح و اشیای آلوده به ویروس و سپس دست زدن به دهان، بینی و چشم‌ها می‌باشد.

فضاهای سرپوشیده با تهویه نامناسب و ناکافی، شلوغی و تجمع افراد، تماس نزدیک (فاصله کمتر از ۲ متر، دست دادن و روبوسی) و حضور فرد بیمار بدون ماسک در بین جمعیت از عوامل مهم انتقال بیماری آنفلوآنزا است.

تزریق واکسن در افراد واجد شرایط، بهترین راه پیشگیری از آنفلوآنزا است. بهترین زمان تزریق این واکسن، آغاز فصل سرما است و دو هفته بعد از دریافت واکسن، ایمنی کافی ایجاد می‌شود.

کادر بهداشت و درمان، زنان باردار، افراد بالای ۶۵سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای تنفسی و تنگی نفس مزمن، افراد دارای نارسایی و بیماری مزمن قلبی، افراد دارای نارسایی و بیماری مزمن کلیه، افراد دارای نارسایی و بیماری مزمن کبد، افراد مبتلا به قندخون بالا، افراد بسیار چاق، افراد دارای بیماری‌های مزمن عصبی، سکته مغزی، ام‌اس و سندروم داون، افراد مبتلا به کم‌خونی داسی شکل، پزشکان و پرستاران، ساکنین آسایشگاه‌ها و کارکنان آنها، کسانی که در محل کار یا منزل از سالمند یا فرد دچار ضعف ایمنی مراقبت می‌کنند، کسانی که در سرای سالمندان یا معلولان زندگی می‌کنند، زنان باردار و کودکان در سنین پایین (به ویژه کمتر از ۵ سال) افراد واجد شرایط دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند.

رعایت بهداشت دست، استفاده از ماسک در فضای بسته، برقراری تهویه و باز گذاشتن پنجره‌ها، حفظ فاصله دومتری با افراد دارای علائم و ماندن در خانه در صورت داشتن علائم از جمله راه‌های پیشگیری از آنفلوآنزا و به طور کلی بیماری‌های تنفسی ویروسی فصل است.

رعایت بهداشت هنگام سرفه و عطسه، تقویت سیستم ایمنی با تغذیه مناسب، مصرف مایعات کافی، داشتن خواب کافی شبانه، پرهیز از استرس طولانی، داشتن فعالیت بدنی منظم، گرم نگه داشتن فضای خانه به ویژه زمان خواب و غرغره کردن آب‌نمک از دیگر راه‌های پیشگیری از آنفلوآنزا است.

آنفلوآنزا به طور کلی یک بیماری خفیف تا متوسط محسوب می‌شود اما در برخی از افراد می‌تواند بیماری شدید ایجاد کند که افراد دارای نقص ایمنی، چاقی بسیار زیاد، ام‌اس و برخی بیماری‌های عصبی مزمن، کم‌خونی داسی شکل، بیماری مزمن تنفسی، کبدی، ریوی، سکته مغزی، بیماری‌های قلبی مزمن، افراد مبتلا به قندخون بالا، زنان باردار و کودکان خردسال از جمله این افراد هستند.

علائم شایع بیماری‌های تنفسی ویروسی این فصل از جمله آنفلوآنزا، کرونا و ... آبریزش بینی، عطسه، سرفه، تب و لرز، بدن‌درد، سردرد، گلودرد، گوش‌درد، ضعف و بیحالی، بی‌اشتهایی و در برخی موارد، تهوع و اسهال می‌باشد. البته از روی علائم ظاهری فرد نمی‌توان نوع ویروس را تشخیص داد. چون علائم کرونا، آنفلوآنزا و سایر ویروس‌های سرماخوردگی مشابه هستند.

تشنج، درد قفسه سینه، تنگی‌نفس، کم‌آبی شدید و تشدید بیماری زمینه‌ای از علائم هشدار بیماری آنفلوآنزا است.

به منظور درمان و کنترل بیماری آنفلوآنزا، پرهیز از مصرف آنتی‌بیوتیک در شروع بیماری‌های تنفسی یک اصل است اما بعد از هفته اول بیماری در صورت بروز عوارض میکروبی، ممکن است با نظر پزشک تجویز شود.

مصرف مایعات کافی، داشتن خواب کافی، پرهیز از استرس، داشتن تغذیه مناسب (مصرف میوه‌جات و سبزیجات قرمز و نارنجی مانند هویج، چغندر، مرکبات و ...)، گرم و مرطوب نگه داشتن محل استراحت بیمار از جمله مواردی است که باید برای درمان و کنترل بیماری آنفلوآنزا در نظر گرفته شود.

خبرنگار: سودابه باقری
نشانی مطلب در وبگاه وبدا:
http://zums.ac.ir/find.php?item=89.2958.72048.fa
برگشت به اصل مطلب