[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
کرونا ویروس جدید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب بخش
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۵ آبان ۱۴۰۰)
:: سیزدهمین ایثار ماندگار منجر به نجات جان سه هموطن از مرگ حتمی شد
:: با اهدا قلب،کلیه ها و کبد جوان زرین رودی دوازدهمین ایثار ماندگار استان به ثبت رسید
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۵ آبان ۱۴۰۰)
:: تیم گردشگری وزارت بهداشت، در مان و آموزش پزشکی از مرکز آیت ا... موسوی بازدید نمودند
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: در گفتگو با یک متخصص پزشکی اجتماعی بررسی شد: سبک زندگی در عصر پسا کرونا ::
 | تاریخ ارسال: 1400/7/8 | 
 
در گفتگو با یک متخصص پزشکی اجتماعی بررسی شد:
سبک زندگی در عصر پسا کرونا 
 
جامعه ایران به دنبال شیوع کرونا، تغییرات اساسی یافته و به ویژه در ملاحظات و رفتارهای بهداشتی روزمره، ارتقای قابل توجهی داشته و سطح بهداشت فردی و عمومی هم افزایش یافته است.
 
دکتر سمیه عبداللهی‌ثابت در گفت‌وگو با خبرنگار وبدا – زنجان، گفت: سبک زندگی، شیوه مشخص و قابل مشاهده از زیستن ما و مجموعه رفتارها، انتخاب‌ها، آرایش مو، نحوه لباس پوشیدن، تغذیه، نوع فعالیت، تفریحات و هنری که برای اوقات فراغت داریم، است.

این متخصص پزشکی اجتماعی افزود: قبل از همه‌گیری ویروس کرونا هم، متخصصین سلامت از سبک زندگی زیاد صحبت می‌کردند، منتها فرق آن زمان و این زمان در این است که به لطف واکسیناسیون و در اختیار بودن امکانات بهداشتی اولیه، مثل آب آشامیدنی سالم و بهداشتی و مراقبت‌های روتین در کودکان زیر پنج سال، جامعه جهانی بیماری‌های واگیر را کنترل کرده بود و الان، مشکل عمده‌ی حوزه سلامت، بیماری‌های مرتبط با سبک زندگی است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: آن زمان وقتی صحبت از سبک زندگی می‌کردیم بیشتر معطوف به رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی بود، ولی در همه‌گیری کرونا با یک بیماری مواجه شدیم که از یک شخص به چند شخص دیگر قابل سرایت است و اگر در یک فضا، یک نفر آلوده باشد، بقیه افرادی که در آن فضا هستند هم آلوده به ویروس می‌شوند، زیراکه انتقال بیماری از طریق ذرات تنفسی و در هوا است.

وی با بیان اینکه جنبه مشخصی از سبک زندگی مربوط به فعالیت‌ها و رفتارهای مربوط به سرایت بیماری عفونی، در این دوره تغییر کرده و یادگاری‌های آن حداقل تا چند سال آتی ماندگار است، تصریح کرد: بیماری‌های پرفشاری خون، چربی خون بالا، بیماری‌های قلبی و عروقی و انواع سرطان‌ها هنوز جای خود باقی هستند و از اهمیت‌شان کاسته نشده است.

دکتر عبداللهی‌ثابت درخصوص رفتارهای خانوادگی نیز ابراز داشت: رفتار ما با اعضای خانواده از همسر و فرزند گرفته تا پدر و مادر، خواهر و برادر، اقوام و نزدیکان دستخوش تغییرات اساسی شده است.

این متخصص پزشکی اجتماعی با بیان اینکه به خاطر کرونا بیشتر تجمعات در فضاهای باز است، ادامه داد: ترجیح می‌دهیم مهمانی و دیدار فامیلی و... در یک فضای باز یا پارک انجام بگیرد و بدون شک تا مدت‌ها باید این موارد را رعایت کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: با وجود اینکه واکسن در دسترس است و عده‌ی زیادی از مردم واکسن می‌زنند، ولی فعلا هیچ شاهدی مبنی بر اتمام کرونا نداریم و هیچ تجربه‌ای از بیماری مشابه در آینده هم نخواهیم داشت و موتاسین این ویروس و ویروس‌هایی از این قبیل ممکن است باز ما را تهدید کند.

وی با اشاره به رعایت فاصله اجتماعی در دوران کرونا، گفت: این ویروس موضوع مهمی را برای همه ما قابل لمس کرد که این بیماری، مشکل جمعی است و مختص قشر خاص، طبقه اجتماعی، اقتصادی و کشور خاص نیست و همه ما یک مشکل واحد را در این مدت تجربه کردیم.

به گفته دکتر عبداللهی‌ثابت به خاطر کرونا، خیلی از مشاغل ازجمله صنعت توریسم و مسافرت تعطیل و محدود شدند و مشاغلی هم که ادامه پیدا کرد بیشتر معطوف به دورکاری شد، ولی به خاطر کرونا یاد گرفتیم که به جای تعطیلی، کارها را با استفاده از تکنولوژی و نرم‌افزارهای موجود به صورت مجازی انجام بدهیم .

این متخصص پزشکی اجتماعی تاکید کرد: ما در دوران کرونا یاد گرفتیم جلسات، کلاس‌های مدارس، دانشگاه‌ها و آکادمی‌های آموزشی را هم مجازی برگزار کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان افزود: اثر مثبت بزرگ دیگر این شرایط برای آینده، بهره‌وری و استفاده بیشتر از زمان‌هایی است که در خانه هستیم و در این راستا، آموزش‌های آنلاین و در دسترس بودن آموزش‌های مختلف به صورت مجازی و دیجیتال است.

وی ادامه داد: همه ما در این مدت آموزش‌های آنلاین را تجربه کردیم و در موارد شغلی، تفریحی، هنری و سرگرم کننده توانستیم از فضای آنلاین و دیجیتال استفاده کنیم که یک تغییر مثبت است و حتماً همه تمایل داریم که بتوانیم تا حد امکان این موقعیتی که برای ما پیش آمده را به آینده هم، تعمیم دهیم.

دکتر عبداللهی‌ثابت با اشاره به اینکه سینما و تئاتر خیلی محدودتر شده و یا در بحث رستوران و کافه، ترجیح می‌دهیم از این فضاها تا حد امکان اجتناب کنیم، ادامه داد: به خاطر کرونا تمرین کردیم تا مسائلی که مانع از تجمع ما در یک فضا و تعطیلی فعالیت‌ها می‌شود را به صورت مجازی برگزار کنیم و وابسته به فضای فیزیکی مشترک نباشیم.

این متخصص پزشکی اجتماعی با اشاره به ارتقاء قابل توجه رفتارهای بهداشتی، ابراز داشت: همه‌گیری کرونا بر رفتارهای بهداشتی تاثیر بسزایی داشت که امیدواریم ادامه یابد.

وی با بیان اینکه اتفاق خیلی واضحی در بحث خریدها رخ داده، اظهار داشت: الان هر رفع نیاز و خرید را منوط به حضور در محل، و گشت‌زنی تفریحی در بازار و ... نمی‌کنیم و به شکل مجازی انجام می‌دهیم و حتی فروشندگان هم یاد گرفتند که ادامه فعالیت خود را منوط به حضور فیزیکی مشتری نکنند و فعالیت‌ها را در فضای مجازی با ایجاد گروه و به صورت غیرحضوری انجام بدهند.

به گفته دکتر عبداللهی‌ثابت شیوع کرونا، اتفاقا به ارتقاء شغلی بعضی‌ها هم کمک کرده، چه بسا شخصی که در زنجان، رشت و یا در سمنان و شهرهای دیگر فروشگاهی دارد، مشتریانی از همه جای ایران پیدا کرده و مشتری‌ها محدود به همشهری یا هم محلی‌های خود نیستند که یک اتفاق مثبت است.

این متخصص پزشکی اجتماعی در جمع‌بندی درس‌های کرونا گفت: اگر بخواهیم از این دوران میراثی مثبت برای دوران پساکرونا داشته باشیم، باید اذعان کنیم که با وجود کرونا توجه به زندگی روزمره و رفتارهایی که در طول روز انجام می‌دهیم بیشتر شده و مهمتر از همه، سطح بهداشت عمومی افزایش یافته است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان افزود: در بحث رفتارهای خانوادگی و عاطفی، یادگرفتیم با محدودیت کنار بیاییم و ضمن تامین نیازهای عاطفی خود، روابط اجتماعی را منوط و وابسته به حضور فیزیکی در یک‌جا نکنیم.

دکتر عبداللهی‌ثابت با تاکید براینکه کرونا آسیب‌های قابل توجهی متوجه جامعه ما ساخته، و باعث از دست دادن عزیزان و از دست دادن و محدودشدن بعضی مشاغل و کم شدن درآمدها شده، اظهار داشت: ولی می‌توانیم در این شرایط با یک دیدی، که به ما اجازه ادامه و بهبود زندگی و تبدیل تهدیدها به فرصت را می‌دهد، نگاه کنیم و رفتارها، مشاغل، تفریحات و سرگرمی‌ها را به نحوی تغییر بدهیم که هم نیازها برآورده شود و همین که منطبق با احتیاطات لازم برای پیشگیری از سرایت بیماری‌های عفونی باشد.
 
دفعات مشاهده: 119 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان