[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
آرشیو اخبار وب دا::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
کرونا ویروس جدید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: آنچه لازم است در مورد ایدز بدانیم ::
 | تاریخ ارسال: 1395/9/13 | 

آنچه لازم است در مورد ایدز بدانیم

مهار همه گیری اچ آی وی /ایدز   با اطلاع رسانی،پیشگیری،تشخیص زودهنگام،درمان و حمایت از مبتلایان

روز جهانی ایدز ( 14 آذر ماه ) - هفته اطلاع رسانی ایدز (19-13 آذر ماه 95)

بیماری ایدز خطری روز افزون برای انسانیت است و روز جهانی ایدز (14 آذرماه ) و هفته آگاه سازی ایدز (19-13آذر) فرصتی برای آموزش و آگاه سازی به عنوان یکی از مهمترین استراتژی های پیشگیری از اچ آی وی / ایدز از طرف مسئولین ، سیاستگزاران و عموم مردم جامعه برای کنترل این بیماری مهلک و خطرناک است .

مخاطبین روزهای هفته اطلاع رسانی ایدز:

  • شنبه 13 آذر: خبرنگاران، ورزشکاران و هنرمندان
  • یکشنبه 14 آذر: مبتلایان  و متاثرین از اچ‌آی‌وی، کارکنان بهداشتی- درمانی
  • دوشنبه 15 آذر: کودکان، زنان و مادران 
  • سه شنبه 16 آذر: دانشجویان، دانش آموزان، جوانان و آحاد مردم
  • چهارشنبه 17 آذر: سیاستگزاران، مسئولان و مجریان
  • پنج شنبه 18 آذر: پژوهشگران و اندیشمندان
  • جمعه 19 آذر: ‌روحانیون، طلاب و رهبران مذهبی     

اچ آی وی / ایدز چیست ؟

اچ آی وی یک ویروس است ، ویروس موجود زنده بسیاری کوچکی است که می تواند خودش را تکثیر کند و منتشر شود اما نمی تواند به تنهایی زندگی کند و به بدن یک میزبان برای زندگی و تکثیر نیاز دارد . در زمانی که ویروس اچ آی وی یا ایدز به بدن شخصی وارد شد شروع به تکثیر
می کند و به سلولهای بدن آسیب می رساند .

چرا ویروس اچ آی وی خطرناک است ؟ چون این ویروس  به سیستم دفاعی بدن حمله می کند و آن را آنقدر ضعیف می کند که دیگر بدن توان مقابله در برای هیچ ویروس و عفونتی را ندارد . بنابراین بدن به انواع بیماریها و عفونتهای کشنده می تواند مبتلا شود .

چرا اچ آی وی خطرناک است ؟ از زمانی که ویروس وارد بدن می شود تا زمان ابتلا به ایدز یک دوره زمانی 6-8 ساله طول می کشد . در این مدت شخص هیچگونه علامتی از بیماری را بروز نمی دهد و به ظاهر کاملاً سالم است ولی قادر است ویروس را به دیگران منتقل کند و تنها راه تشخیص در این دوره 6-8 ساله آزمایش خون است که نشان می دهد فرد این ویروس را در بدن خود دارد و یکی از دلایل مشکل بودن کنترل این بیماری وجود این دوره طولانی بدون علامت است .

اچ آی وی از چه راههای سرایت می کند؟

1- در سطح جهانی شایعترین راه سرایت تماس جنسی است و ابتلا از طریق تماس جنسی 80% کل موارد ابتلا در جهان را شامل می شود.

2- استفاده مشترک از سرنگ و سوزن آلوده به ویروس جهت تزریق در معتادین تزریقی یکی از راههای شایع سرایت اچ آی وی است .

3- استفاده از خون و فرآورده های خونی آلوده به ویروس نقص ایمنی انسانی ( اچ آی وی ) از دیگر راههای انتقال است که امروزه خوشبختانه با اقدامات لازم در مراکز انتقال خون این راه سهم ناچیزی در انتقال دارد .

4- سرایت از مادر مبتلا به جنین و کودک در دوران بارداری یا در زمان وضع حمل .

اچ آی وی از چه راههایی سرایت نمی کند ؟

1- ویروس اچ آی وی از طریق دست دادن ، تماس معمولی افراد در جامعه ، آب و غذا ، عطسه ، سرفه استخرهای شنا ، تماس با اشک و عرق بیماران منتقل نمی شود.

آیا اچ آی وی / ایدز درمان دارد ؟

اچ آی وی / ایدز متأسفانه تاکنون هیچ درمان قطعی ندارد. اما امروزه در صورت تشخیص زودهنگام و درمان بموقع امید به زندگی بیماران مبتلا به اندازه افراد عادی جامعه می باشد و این درمان بار ویروس را در بدن به شدت کاهش میدهد که این امر خود به کاهش احتمال انتقال به سایر افراد منجر می شود. تاکنون واکسنی برای اچ آی وی تهیه نشده است و تنها راه پیشگیری از ابتلا به اچ آی وی آموزش و پیشگیری رفتاری است .

اچ آی وی تهدیدی جدی است .

برای زندگی خانوادگی و سعادت معنوی ، و همچنین رشد جامعه اچ آی وی یک تهدید محسوب میشود. زیرا تقریباً نزدیک به 50% از مبتلایان به ایدز در زمان ابتلا در گروه سنی 34-25 سال قرار دارند که سازنده ترین و پویاترین شهروندان هستند.

ایدز تهدیدی برای شأن ومنزلت انسان است زیرا وقتی سرپرست خانواده دچار بیماری می شود موقعیت اجتماعی خود را از دست می دهد و نگاه تلخ و بدنام کننده مردم این افراد را منزوی می کند. لذا اغلب مشکل خود را مخفی نگاه می دارند و لذا از خدمات بهداشتی ، پیشگیری و درمان محروم می شوند. در نتیجه احتمال خطر گسترش اچ آی وی به دیگران بیشتر می شود. که البته انگ زدن به بیماران و طرد کردن آنان از جامعه کار ناشایستی بوده و بر پیچیدگی بیماری افزوده  و کنترل آن را مشکل تر میکند.

و از طرفی فقر و نیاز مادی تعدادی از افراد را مجبور می کند برای تأمین معاش به هر عملی حتی به تن فروشی تن دهند که این موضوع به گسترش اچ آی وی در جامعه بیشتر کمک خواهد کرد.

برای پیشگیری از شیوع ایدز در جامعه چه بکنیم ؟

1- بهتر است بر منزلت انسانی و هدفداری زندگی تاکید کنیم و اینکه افراد خود را دارای پیشرفت انسانی بدانند که از آلوده شدن به اعمالی که باعث از دست دادن شآن انسانی آنها می شود پرهیز کنند و یا به عبارتی دیگر تقوا ( که در اصل همان رعایت شرافت انسانی فرد است ) را در زندگی خود تحقق عینی بخشند.

2- مراقبت از خود موثرترین راه پیشگیری از اچ آی وی /ایدز است . و حفظ سلامتی انسان امری لازم برای قرار گرفتن در مسیر کمال است و آنچه که سلامت جسمانی انسان را تهدید می کند تهدیدی برای سعادت انسانی تلقی می گردد و پرهیز از آن واجب است .

3- حیا و عفاف

زندگی مومنانه جدای از تأمین سلامت روحی و جسمانی و اجتماعی انسان نیست.ودر پیش گرفتن سبک زندگی سالم و رعایت اصول اعتقادی وصول به سرمنزل سعادت را تضمین می کند. در دیدگاه توحیدی همه عالم محضر خداست مومنی که همه اعمال و رفتار خود را در محضر خدا می بیند، احساس شرم از خداوند مانع از آن می شود که به اعمال ناشایست روی آورد.

4- پرهیز از محیط گناه

با تأکید بر اینکه بیماری ایدز از طریق رفتارهای ناسالم اجتماعی گسترش می یابد ، محیط های گناه آلوده می توانند محل مناسبی برای انتقال و شیوع این بیماری قرار گیرند ( محافل استعمال گروهی مواد مخدر و ......).

5- پرهیز از روابط جنسی نامشروع

بی بند و باری در روابط جنسی ، جدای از تاثیرات مخرب بر کرامت و مقام انسانی می تواند بنیان خانواده را سست و به حس مسئولیت پذیری افراد در جامعه لطمه وارد نماید.

6- گریز از دام اعتیاد

           تحمل مشکلات و مسائل متعارف که در طبیعت زندگی انسان نهفته است . افراد آسیب پذیر جامعه را به سمت استفاده از مواد مخدر یا محرک سوق می دهد.

7- رعایت بهداشت شخصی و خانوادگی

اگر فردی به شریک زندگی خود وفادار نماند و در صورت داشتن رفتار پرخطر از وسایل محافظتی استفاده نکند براحتی امکان سرایت ویروس به خودش و بالطبع به همسرش و در صورت بچه دار شدن به کودک معصوم  نیز وجود دارد و فرزندان خانواده در این محیط در خطر می باشند.

نکته مهم دیگر این است که در صورت وجود رفتارهای پرخطر ، افراد بایستی به مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری مراجعه نموده و در صورت لزوم، آزمایش اچ آی وی بدهند . همچنین فراموش نکنیم شرعی بودن روابط جنسی افراد معادل ایمن بودن آن نیست و رعایت مسائل بهداشتی در روابط جنسی ضروری است.

در تعامل با مبتلایان چه می تواند کرد؟

مبتلایان به ایدز در یک بحرانی روحی – روانی قرار دارند که موجب درون گرایی و انزوای اجتماعی آنان میشود . بنابراین ایجاد رابطه بین فرد مبتلا به ایدز با جامعه، بویژه با اجتماعات دینی می تواند بسیاری از مشکلات این بیماران را حل نموده و در مسئولیت پذیری آنان جهت پیشگیری از انتقال بیماری به دیگران موثر باشد.

 دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی زنجان

 معاونت بهداشت

گروه مدیریت مبارزه با بیماریهای واگیر

دفعات مشاهده: 2071 بار   |   دفعات چاپ: 380 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان